به این مقاله چند امتیاز می دهید؟
[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

بلندگوهای لاین اری ( سیستم های صوتی لاین اری | Line Array ) همانطور که از نام آن پیداست متشکل از مجموعه ای متصل از بلندگوهای عمدتا هم سایز و ذوزنقه ای شکل می باشد. سیستم لاین اری با آرایشی خاص و به صورت خطی (عمودی) به یکدیگر متصل می شوند. این سیستم عموما از سقف سالن ها آویز و یا بر روی برج های بلند در فضای باز و در سمت چپ و راست صحنه (سن) نصب می شوند. امروزه طراحی و اجرای سیستم صوتی برای کنسرت ها، اجراهای بزرگ، سالن های همایش و آمفی تئاترهای بزرگ، استادیوم ها و به طور کلی فضاهایی که وسعت بالایی دارند بدون بهره گیری از باند اری بسیار دشوار و چالش برانگیز خواهد بود. اماکنی که کاربرد اصلی این سیستم در آنها بوده و میتوان مزایای فوق العاده آن را احساس نمود.

پیرامون علل و لزوم استفاده از بلندگوهای لاین اری :

در گذشته صدا رسانی حتی در محیط های بزرگ به وسیله منابع تولید صوت مجزا از یکدیگر صورت می پذیرفت. به این صورت که با توجه به فضای مورد نیاز برای پوشش، بلندگوها را در نقاط مختلف چیدمان می شدند. هر چه محیط بزرگتر بود از تعداد بلندگوهای بیشتر برای صدا رسانی استفاده می گردید. افزایش تعداد منابع صوتی عمدتا مشکلات متعددی را ایجاد می نمود. مهمترین این مشکلات اختلال امواج صوتی حاصل از منابع مختلف است که موجب از بین رفتن برخی از فرکانس ها یا تشدید برخی دیگر می گردید. نتیجتا حاصل کار صدایی نامطلوب و بعضا آزار دهنده برای شنونده بود.

در عصر حاضر سیستمهای شامل انبوهی از اسپیکرهای نصبی روی دیوارها رفته رفته کاربرد خود را از دست داده اند. از سویی بخشی دیگر از مشکلات این نوع سیستم های سنتی از قبیل: پوشش صوتی، مدت زمان نصب و حمل و نقل سخت موجب گردیده با پیشرفت تکنولوژی مهندسان امر صدا جهت ارائه صدای با کیفیت، حداکثر قدرت و پوشش دهی صوتی مناسب به بلندگوهای لاین اری روی آورند.

در تصویر زیر نمونه پروژه اجرا شده توسط گروه فنی و مهندسی نداچنگ با سیستم های صوتی لاین اری | Line Array را که در تالار پذیرایی کوهسار واقع در شهرستان خرم آباد اجرا شده است، مشاهده میکنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *