نورپردازی
  • ثبت نام
اگر هتل دار و یا تالار دار هستید حتما دانلود کنید تا :
اشتباه بزرگی که اکثر مدیران هتل ها و تالار با انجام آن ضررهای میلیونی به خود می زنند را بدانید
جدیدترین راه های تمایز و افزایش فروش در هتل ها و تالار ها را بدانید
در سایت عضو شوید و جدیدترین اخبار و مقالات ویژه هتل ها و تالارها را به صورت رایگان دریافت کنید .

نورپردازی

نورپردازی پارک

نوع آرایش فضاها وعناصر پارک ایده وکلی نورپردازی پارک را تشکیل داده و محل عناصر نوری را تعیین می کند ، همانگونه که بر فرم عنصر روشنایی اثر گذار می باشد .
نورپردازی در پارک به منظور تامین موارد زیر صورت میگیرد :
1-کمک به خوانایی نقاط عطف ، نشانه ها ، مسیر های عبوری و مناطق پر تراکم در محیط
2- تسهیلاتی برای حرکت ایمن پیاده ها و وسایل نقلیه ، ترویج ایمنی بیشتر در محیط ، کاهش خسارات و صدمات 
3-کمک به تایید نقاط برجسته پارک با شدت نور و تشویق استفاده کنندگان در شب از بخشی از محیط
برای برنامه ریزی نورپردازی در یک پارک ، ابتدا باید بخش های مختلف فضای مورد نظر ، نیازهای موجود در هر قسمت و اتفاقاتی که در آن می افتد را شناسایی کرد .


ورودی 

ورودی پارک ها عموما به عنوان فضایی دعوت کننده مطرح هستند و با توجه به این مسئله باید قابل رویت بودن و تشخیص آنها از فضای اطراف پارک و با سهولت انجام گیرد . بنابراین نورپردازی این قسمتها عمدتن از چراغهای پرنور و نورافکن استفاده می گردد.
استفاده از زاویه تابش مناسب به گونه ای که موجب خیرگی چشم در افراد نگردد و علاوه بر آن در ایجاد زیبایی فضای ورودی نیز موثر باشد ، از ویژگی های نورپردازی ورودی است .


معابر

مقدار نور ، زیبایی ، فواصل چراغ ها نسبت به یکدیگر و نسبت به عرض خیابان از جمله مسایلی هستند که اهمیت بسزایی در نورپردازی معابر دارند .
بوسیله نورپردازی می توان مسیرهای عبور و مرور را طراحی و تعیین نمود . نیمکت ها ، آبخوری ها ، تابلوهای راهنمایی و سایر عناصر در حاشیه این راه ها قرر گرفته اند ، نیز از این نورها متاثر می گردند ، همچنین نور مورد استفاده برای روشن کردن این قسمت بر باغچه ها نیز اثر مستقیم دارد .نورپردازی گیاهان در اطراف خیابان هاو راهروها و پیاده روها ، علاوه بر روشنایی گیاهان ، نورکافی برای ایمنی پیاده روها  ایجاد کرده و همچنین از صدمه زدن به گیاهان کاشته شده در حاشیه چلوگیری می کند .

نورپردازی حجم های توده ای از قبیل بته زار و گیاهان می توانند در برقراری ویژگی های بصری عمومی تاثیر بگذارند و دسترسی بهتر به این گونه فضاها و تسلط بر آنها و همچنین بر وضوح پوشش های گیاهی می تواند موثر باشد ، باید توجه داشت که در یک پارک ، گل ، چمن ، درخت و گیاهان مختلف به رنگ های گوناگون خودنمایی می کنند و هر کدام از آنها ، در روشنایی بخصوص جلوه دارند .
بنابراین برای روشن کردن انها از روش های متفاوتی استفاده نمود . بسیار از گیاهان که در طول روز با نور طبیعی قابل توجه نیستند ولی وقتی در زمینه تاریک نورپردازی شوند منظره جالبی را ایجاد میکنند ، بعنوان اعضاء اصلی و حاکم بر فضای سبز می توانند عناصر نوری عظیم مورد استفاده قرار گیرند و به عنوان سطوحی در جهت ایجاد مفهوم بعد ، مطرح شوند . اگر هدف نمایش شکل و تاج وزیبایی درخت باشد نورپردازی به سمت بالا خواهد بود ولی در مورد درختانی مثل بید مجنون که شاخه های آن آویزان و پیوسته در حال حرکت اند بهتر است چهت نورپردازی به سمت شاخه باشد . وقتی درختان نورپردازی می شوند لازم است جهت و رنگ منبع نور با مشخصات محیطی هماهنگی داشته باشد .


آبنما


بوسیله نورپردازی هنگام شب بر استخر ها ، چشمه ها ، آبشار ها ، باغچه های آبی و حوضچه ها میتوان طوری عمل کرد که اهمیت آنها بیشتر نمایان گردد . نورپردازی آبشارها و فواره های موجود در آب  نماها به توجه و بررسی مخصوص نیاز دارند . مثلا در مورد آبشار ، نورپردازی باید بگونه ای باشد که ارتفاع آن بنظر بیشتر دیده شود . آب به صورت ساکن یا در حال جریان یک عنصر جالب می باشد . با قراردادن نور در زیر سطح آب بیشتر به حالت آب در داخل شیشه نزدیک می شود .
آب چه در آب نماها و چه در حوضچه ها و استخر ها هم به عنوان یک آینه و هم به عنوان ماده ای شفاف  وعبور دهنده سطوح نوری و انعکاس دهنده عمل می کند . زمانی  که آب راکد نبوده و موجدار و در حال طغیان باشد انعکاس تصاویر در هم وبا یکدیگر ترکیب میشود و در این حالت تنها اثری از درخشندگی نور و حرکت آن نمایان میشود .
پاشیدن آب به صورت اسپری با جریان شدید آن و همچنین شناور بودن آب موجب انعکاس وایجاد سطوح نورانی پراکنده و جالبی میشود .

بهتر است بر آبهای راکد مستقیم نور تابانده نشود بلکه با استفاده از آینه و شیشه نور تغییر جهت داده و بر آب تابانید تا تصاویر ساختمانها ، درختها و سایر اشیاء در آن انعکاس یابد. 
بازتاب نور بر سطح استخر دوباره بر روی ساختمان های دیگر می تابد قادر است پدیده درخشش ناپایدار ( تلاَلو ) را ایجاد نماید . آبشارها وفواره ها را نمیتوان بطور بسیار دقیقی روشن نمود ، چون نور بایستی از میان پودر آب عبور داده شود میتوان لامپ ها را در زیر سطح آب نصب کرد .

مهمترین واصلی ترین مطالبی که برای روشنایی زمین بازی مطرح است ایمنی می باشد که از دو جهت قابل بررسی است . نخست از جهت ایمن بودن وسایل روشنایی مورد استفاده در این بخش و دومین مطلب  مربوط به تامیین روشنایی کافی جهت بازی و همچنین در معرض دید بودی کودکان توسط والدین می باشد . 
برای اغلب بازی های دسته جمعی در شب روشنایی میدان بازی حائز اهمیت بیشتری است . جهت روشنایی این میدان ها معمولاً از نور افکن هایی هستند وبرای نصب آنها از درخت ، دیوار و یا تیر های موجود کمک میگیرند .
زاویه نورافکن ها باید طوری تنظیم شود که حتی المقدور ، در تمام مختلف میدان روشنایی یکسان وکافی باشد . ترکیب نورافکن ها در اطراف زمین ایجاد سایه های تند و طولانی نگردد .

مسئله روشنایی پله ها نه تنها دارای جنبه زیبایی شناسی می باشد بلکه از لحاظ رعایت اصول ایمنی نیز حائز اهمیت است . در مورد روشن نمودن اینگونه فضاها باید از بوجود آمدن سایه ها عمیق جلوگیری شود و سایه افراد در حال راه رفتن با لبه پله ها برخورد نکند . در فضاهای باز مخصوصاًسرازیری وپله ها که امکان صدمه دیدن افراد در تاریکی بیشتر است بهتر است تعداد چراغ ها متناسب با تعداد پلکان و شیب موجود انتخاب شود .
طراحی نورپردازی ، در محل های نشستن باید دارای ویژگی های روانشناسانه نیز باشد ، بطوریکه افراد به هنگام نشستن و استراحت در مکانی که واجد نورپردازی مناسبی است باید احساس آرامش و امنیت نماید و جنبه های خصوص گرایانه فضا به طور کامل از بین نرفته باشد . این مکان ها از یک سو نباید در تاریکی فرو رفته و یا با نورهای بسیار ضعیف طراحی شوند . بلکه باید طراحی سیستم های نوری و نورپردازی مکان های استراحت و نشستن به صورتی باشد که علاوه بر آنکه توانایی و امکان دیدن توسط افراد فراهم شود ، نوعی آرامش بصری و امنیت روانی نیز در آنان القا شود . بطوری که افراد خود را در محاصره ی نورهای  شدید و زننده اطراف ، احساس نکنند .

روشنایی پارکینگ ها بعنوان یک سیستم کاربردی و صرفا برای مفاهیم عملکردی مورد استفاده قرار می گیرند .. اگرچه در این صورت بیشتر جزئیات فضا ، عمق وزیبایی طبیعی از بین می رود و فضا به صورت یک دست و تخت نورپردازی می شود ،  به طوری که تنها جنبه سودمندی و وضوح کامل مورد نظر می باشد . جهت ایجاد امنیت بیشتر از نورپردازی های موضعی کمتر استفاده می گردد . در روشنایی محوطه های باز و پارکینگ ها برای اینکه روشنایی کافی به نقاط دور از نصب چراغ برسد ، چراغ هایی به کار گرفته میشوند که حداکثر شدت نور آنها در زاویه ی 70 تا 75 درجه عمودی اتفاق میوفتد . با استفاده از این چراغ ها میتوان فاصله ی چراغ های مجاور را تا حدود چهار برابر ارتفاع نصب انتخاب نمود . و یک نواختی کافی در شدت روشنایی بدون ایجاد چشم زدگی به دست آورد ایجاد منظر دید ، به وسیله ی نورپردازی روی پیکره های زینتی بر اهمیت بصری آنها می افزاید و جلوه ی آنها را بیشتر میکند .معمولا بهترین راه برای نورپردازی اشیاء استفاده از نورهای مختلف به صورت توامان است .
یک منبع نور به وسیله ی تضاد بین سطح جسم وسایه ی تیز آن باعث برجسته شدن شکل و فرم شئ و منبع نوری دیگر با روشن کردن سطح شئ  باعث وضوح جزییات شئ میگردد . استفاده نا مناسب از ابزارهای نورپردازی در روشن نمودن پیکره ها نه تنها موجب تاثیرات منفی بصری شده و از اهمیت موضوع میکاهد بلکه فضا رو به صورت بی روح و بدون هیچ گونه کنش بصری جلوه گر میسازد . به عنوان مثال چنانچه در اطراف تندیس ها بجای استفاذه از نورپردازی مناسب ، چراغ های پارکی معمولی استقرار یابند نه تنها در ساعات روز این گونه عنار مزاحمت دید میباشند بلکه به عنوان عوامل کاهنده ارزش های بصری و اهمیت موضوع اصلی مطرح هستند .

نتیجه گیری 

عناصر روشنایی علاوه بر تامین نور و ایمنی محیط به عنوان عناصر طراحی نیز استفاده می شوند . نورپردازی قسمتی از طراحی شب پارک ها و باغ ها می باشد که به طور همزمان باید در طراحی مدنظر قرار گیرد و تابع سبک وروح حاکم بر فضا گردد .عناصر روشنایی میتوانند در صورت طراحی مناسب به عنوان عناصر معماری و روشنایی روز نیز استفاده گردند ، در غیر این صورت می بایستد با محیط هم خوان یا پنهان شوند .
هر فضا دارای خصوصیاتی است که طرح نورپردازی باید در راستای تقویت آن خصوصیات باشد . استفاده از تکنیک های نورپردازی و شناخت صحیح ویژگی های نور به طراحی مناسب سیمای شبانه کمک مینمایند . در این میان شناخت خصوصیات روشنایی مصنوعی ، قابلیت فضا و درک تاثیر نور ، امکان فضا سازی مناسب با روش های نورپردازی صحیح را میدهد 
 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

صفحه اصلی

درباره ما

محصولات

همکاری

نمایندگان

مقالات

دانلود رایگان

معرفی هتل ها

تماس با نداچنگ

تماس با نداچنگ


برخی از مشتریان

​​هتل پارتیا-تالار پذیرایی نور آستانه اشرفیه
هتل پارسیان-تالار پذیرایی نیاوران شیراز
هتل تهرانی-تالار پذیرایی مهر رفسنجان
هتل آپادانا رودسر مازندران-تالار ایندو تنکابن
هتل شاه عباسی-تالار ستاره جنوب بندر عباس
هتل ایرانیان قزوین-تالار کاج خرم آباد
هتل ارگ یزد-تالار پذیرایی کاکتوس ساری
تالار نیاوران شیراز-تالار پذیرایی گلوگاه گرگان
تالار لوکس طلایی رفسنجان-تالار کامران ماکو
تالار نور آستانه اشرفیه-تالار پذیرایی شاندیز
تالار مروارید زرند کرمان-تالار نشمیل ایلام